3× s… Českou Kamenicí (2006)

[18.07.2006 – Petr Pražák – MTB závody – Přečteno 4309×; Mountainbike.cz]

Náročný cyklistický týden zažila v červenci Česká Kamenice – XC Okruhy pod Jehlou ze seriálu Peklo severu, Mistrovství ČR v XC a 1/2 maratón. Třikrát jsem se vydal do tohoto městečka zaslíbeného horské cyklistice, dvakrát závodit a jednou se kochat výkony těch nejlepších crosscountristů a taky něco málo nafotit.

Zastavení první – 9. 7. 2006

Okruhy pod Jehlou

Generálka na mistrovský závod českého poháru XC se oficiálně a mírumilovně jmenovala „Okruhy pod Jehlou“. Když jsem loni v Kamenici sledoval coby nadšený divák pohárový závod, zpestřený i účastí José Hermidy, bylo mi jasné, že na tak těžké trati mě na kole nikdo neuvidí. Nicméně nikdy neříkej nikdy a tak jsem nakonec sebral zbytky odvahy (něco ve stylu Arnolda Rimmera: „Mě nemůžete vystrašit, já se bojím pořád“:-) a letos se do Kamenice se vydal závodit.

Dvacet minut před startem jsem zaregistroval házející zadní kolo a prasklý drát. Nakonec mě zachránila stáj „Bogar a synové“, poskytnuvší nejen drát, ale i zaplétací servis. Ještě jednou děkuji.

Při průzkumné jízdě jsem zjistil, že celý okruh se dá v pohodě odjet pouze na jeden převod – na ten nejlehčí… Nakonec jsem závod absolvoval bez pádu, poté co jsem Žábu i Ponorku (nejtechničtější pasáže) elegantně sbíhal. Z nejisté jízdy mě nakonec vysvobodilo trio Eberl, Kulhavý a Jirka Novák, kteří mi nadělili kolo.

Česká Kamenice - Okruhy pod Jehlou (Peklo severu)
Mistrovství ČR v XC – Česká Kamenice

Zastavení druhé – 15. 7. 2006

Mistrovství ČR v XC

Opravdu po zásluze bylo uspořádání Mistrovství ČR v XC letos svěřeno pořadatelům z České Kamenice (Peklo severu). Všemi opěvovaná trať, skvělé pořadatelské zajištění, příjemné zázemí, účast kompletní české špičky, fantastická divácká kulisa a jako bonus účast televizních kamer a následná 30min. reportáž na ČT2 a ČT4 (doposud tedy zatím neodvysílaná…). Ve 12:30 společně odstartovali junioři, juniorky a ženy. Bylo se nač dívat a co fotit: holkám to sluší i na kole:-)

V podstatě to byla „One woman show“ v podání Terezy Huříkové, nicméně i ostatní dívky jely úžasně. Ve společném závodě Elity a Open to byla strhující podívaná – na trati bylo 120 jezdců! Boudný jezdil s náskokem před Kulhavým a Eberlem, za nimi se prali o další místa Jirka Novák s Vokrouhlíkem (v cíli – mám-li být taktní – evidentně „rozladěným“). Neuvěřitelně jel maratónský šampión Martin Horák (startoval s vysokým číslem 47, nakonec skončil osmý!), ve druhé desítce pak skončili cyklokrosaři Štybar s Dlaskem (12. resp. 13. místo), až za nimi skončil trápící se favorit Milan Spěšný (nakonec 16. místo).

Těžký závod ve velkém vedru na suché a prašné trati nedokončili mj. Ježek, Kořínek, Hejduk či další cyklokrosaři Bambula s Ausbuherem. V kategorii Open si v rámci letní přípravy dojel pro sedmé místo běžkař Lukáš Bauer a na skvělém jedenáctém místě skončil domácí Venca Šafránek.

Zastavení třetí – 16. 7. 2006

Český pohár v půlmaratonu

Den po mistrovském XC závodu se jel opět v Kamenici závod ČP v 1/2 maratonu (letošní novinka – XC a 1/2 maraton se konají den po sobě na stejném místě). Pro pořadatele asi nemilá věc – uspořádat dva velké podniky v rozmezí dvou dnů – ale nic s tím nezmohou.
Jely se dva 25km okruhy v okolí Kamenice, díky zákazu ochranářů se závod mnoha atraktivním místům musel vyhnout. Nicméně se z části jelo po známých fragmentech někdejšího Maratonu Peklo severu, některé úseky v protisměru. Trať byla celkem rychlá, bez dlouhých kopců – tedy vyjma úvodního stoupání. Pěkný byl úsek vedoucí podél potoka a singlík na cca 17. km.

Stejně jako v sobotu na XC i ½ maraton v prostoru startu a cíle komentoval někdejší elitní sportovní komentátor Štěpán Škorpil. Bylo pak příjemné slyšet známý hlas: „A do cíle nám dojel s číslem 231 na pěkném třítisícím místě Petr Pražák“. Jinak mě pobavil ještě dvěma hláškama: „Někteří závodníci se na trať vydávají s baťůžky“ a při ohlášení borce z týmu „Fiat Smažák“ :-).

Závěrečný úsek byl sveden na trať XC závodu, takže si i půlmaratónci užili „Homolkových zubů“. Při rozjíždění jsem zapíchnul přední kolo do jednoho z výmolů, které tam ještě před týdnem chyběly a šel přes řidítka. Další pád (ze stejného důvodu) se mi povedl na zlomu těsně před cílem prvního kola… Levá noha se mi při pádu zaklínila mezi nohu vidlice a výplet… Žádná krev skrz tretru neprosakovala a tak jsem pokračoval dál (naštíplé žebro mi zjistili až dnes na rentgenu).

V druhém kole jsem se trošku rozjel a předjel mj. i Jirku Nováka, v pohodě se vyjíždějícího po mistráku, či další balík jezdců z Kooperativy či Terezu Jansovou. Ti, ostatně jako spousta dalších absolventů sobotního náročného závodu, asi až tak úplně nezávodili…. V posledním stoupání jsem měl náskok cca 200 metrů, když – kde se vzali, tu se vzali – zničeho nic mě zařízli zmínění borci z Kooperativy včetně Terezy Jansové… Těsně jsem alespoň porazil Ivču Loubkovou, v ženách celkově třetí, která má – podle všeho a všech – famózní formu.

Obecně jsem rád za každý závod – ovšem spojení 1/2maratonu s XC mi úplně šťastné nepřijde. Obzvláště, když někteří to jako závod opravdu nepojímají. Na stranu druhou i big boss Petr Marek kdesi přiznal, že to jsou závody pro doprovod XC teamů…. Takže jaká je tedy prestiž…

Byl to náročný českokamenický týden – a to se v září ještě v témže městě uvidíme na závěrečném podniku Peklo severu – městském MTB kritériu.

Autor článku: Petr Pražák