DJ Feďa 18

DJ FeďaLetos plnoletý výběr DJ Fedi se nese v duchu skladeb, které se objevily coby hudební složka filmů či seriálů. Výběr je tradičně velice pestrý – a to jak žánrově, tak dobově. Přesto se na mnoho oblíbených skladeb resp. filmů nedostalo, další filmové melodie se na výběrech DJF objevily již v minulosti (Desperado, Tanec v temnotách, Muž na Měsíci, Takoví normální zabijáci…), takže prostor dostaly skladby jiné. I tak však výběr přináší navýsost reprezentativní exkurzi na filmová plátna a televizní obrazovky.
                                                                                      DJ Feďa, člen Antipopcornové asociace APCA

(Odkaz na klipy k jednotlivým skladbám výběr DJF 18 najdete ve spodní části strany)

In the Hall of the Mountain King – nejstarší skladba vůbec. V roce 1876 složil norský autor Edvard Grieg hudbu k Ibsenově hře Peer Gynt (takže něco jako filmový soundrack). Skladbu Ve sluji Krále hor určitě znáte, např. z úvodní scény z kultovní „céčkové“ nazi-zombie komedie Dead Snow.

Any Kind Of Pain od Franka Zappy. Odlehčená a s bravurou interpretovaná skladba zazněla v kultovním snímku z roku 1994 Dobře najedení řidiči buldozerů.

Tu Vuo Fa Lamericano – song z roku 1958 použil režisér A. Minghella ve filmu Talentovaný pan Ripley. Živelný jižanský projev a whiskey and soda. Film je remakem snímku V plném slunci s A. Delonem (1960).

Hit The Road Jack – skladba z roku 1960, kterou nejvíce proslavila interpretace v podání Raye Charlese. Mimo jiné zazněla v životopisném snímku Ray s Jamie Foxxem.

The Girl From Ipanema – tato barová náladovka je trochu oříšek. Film s písní z roku 1964 Get Yourself a College Girl má na České filmové databázi ČSFD.cz jedno jediné hodnocení. Nicméně já skladbu objevil v sitcomu Big Bang Theory – v podání Amy a její harfy.

Georgia On My Mind – opět Ray Charles a film Ray (2004). Skladbu (původní verze je z roku 1930) jsem slyšel naživo v podání 17leté půvabné dcery Ondřeje Havelky a velmi mě zaujala. Ta skladba:-)

My Funny Valentine – také pan Ripley přichází z druhým příspěvkem. Stále jsme v baru (plném cigaretového dýmu), kterým se line podmanivý pomalý jazz…

Twisted Nerve – jednoduchý hudební motiv známý z Tarantinova snímku Kill Bill. Pískací melodie Twisted nerve původně zazněla ve stejnojmenném britském thrilleru z roku 1968.

Whiskey In The Jar – sugestivní drama Ve jménu otce z roku 1993 s Danielem Day-Lewisem v hlavní roli. Na filmovém soundtracku je několik pozoruhodných skladeb (tuším tři:-), volba padla na energickou Whiskey In The Jar (1972) od Thin Lizzy.

The Great Beyond – pro mě překvapení roku. Opomenutý snímek Killing Bono (2011) je velice povedenou hudební komedií s naprosto geniální hitovkou The Great Beyond. Druhý hlas patří Robertu Sheehanovi (seriál Misfits), který ve filmu ztvárnil jednu z hlavních rolí.

Ça plane pour moi – největší obskurnost výběru – francouzský pop-punkový zpěvák s veselým nickem Plastic Bertrand a jeho největší/jediný hit, s kterým dodnes obráží televizní estrády. Krátký úsek písně zazněl mj. ve filmu Vlk z Wall street.

Freelove Freeway – song z britského sitcomu Kancl. Komik Ricky Gervais ho nazpíval s Noelem Gallagherem z Oasis. Funguje i bez obrazu, ale v kontextu sitcomu vyznívá samozřejmě mnohem lépe resp. jinak. Kancl je jedna z prvních rolí Martina Freemana (Bilbo Pytlík).

Flowers On The Wall – Quentin Tarantino má slabost pro béčkové filmy a staré hitovky. Na skladbu Stuck In The Middle With You z filmu Reservoir Dogs se nakonec nedostalo – volba padla na Pulp Fiction a song Flowers On The Wall z roku 1964 od The Statler Brothers.

I Am a Man of Constant Sorrow – něco podobného v bleděmodrém (ale Bluegrass to není). Bratři Coenové a jejich skvělý film Bratříčku, kde jsi? s Georgem Cloonym v hlavní roli. Trojice prchající z vězení natáčí pod názvem Blátošlapové majstrštyk I am a man of constant sorrow. Famózní je zejména Cloonyho tanec.

Dancing In The Moonlight – povedená komedie Čtyři lvi z roku 2010. Jedna z mnoha vtipných scén – muslimští atentátníci, cestující do Londýna odpálit se na tamní maraton, rezignují na poslech mezzuínského halekání a sborově pějí “Daaaancing in the moonlight…“

Business Time – novozélandská hudební dvojice s názvem Flight Of The Conchords se pokouší prorazit vlastní hudební tvorbou na Manhattanu. Sitcom, který přinesl nespočet vtipných skladeb, melodií i klipů. Autoři se objevili i v seriózních filmech (Muži v černém 3, Co děláme v temnotách, Hobit).

Dove of Peace – skladba, která měla ve filmu Bruno (2009) usmířit palestince a židy. Sacha Baron Cohen alias Bruno si k natočení skladby pozval známé zpěváky i hudebníky: kromě samotného Bruna ve skladbě zpívají i Bono, Sting, Chris Martin, Elton John a Snoopy Dogg. Ich bin Bruno, Dove of Peace…

Elephant love medley – skladba z hudebního snímku Moulin Rouge. Komplexní audiovizuální zážitek: hudba, kostýmy, choreografie, herecké, pěvecké i taneční výkony… Ve zmíněné skladbě je zakomponován nespočet „love songů“. Zpívají Nicole Kidman a Ewan McGregor.

Needle In The Hay – nenápadná skladba s nenápadného snímku Royal Tenenbaums (Taková zvláštní rodinka). Film Wese Andersona z roku 2001 je jedním z jeho nejlepších. Loni přidal další povedený kus „Grandhotel Budapešť“.

Mad World – možná vám v paměti uvízla závěrečná dojemná scéna z mysteriozního filmu Donnie Darko (jedna z prvních rolí Jaka Gyllenhaala). Původní verzi skladby (1983) má na svědomí skupina Tears for Fears. Tuctovou popovou píseň přetvořil Gary Jules do podmanivě patetické verze.

No Ceiling – skladba, která se na výběru DJF objevila již v roce 2013. Eddie Vedder, frontman skupiny Pearl Jam, se postaral o soundtrack k filmu Into The Wild (2007). Skladba No ceiling je natolik sugestivní (a krátká), že jsem ji musel na výběr zařadit opětovně. Vzhůru do divočiny.

Misty Mountains – na závěr přichází monumentální opus z kategorie skladeb, které umocňují vizuální zážitky velkofilmů. Vzdušná krajina, nahledy, létající kamera – přímo cítíte ten prostor a závrať z výšek. Sugestivní chorus v prodloužené verzi. To je Misty Mountains a Hobit.

Odkazy na videoklipy z výběru DJ Feďa 18

01. Edvard Grieg – In the Hall of the Mountain King
verze film        verze koncert

02. Frank Zappa – Any Kind Of Pain
verze koncert     verze film

03. Matt Damon, Jude Law, Fiorello – Tu vuo fa l‘Americano
původní verze      verze Sophie Loren      verze Matt Damon

04. Ray Charles – Hit The Road Jack
verze Ray Charles     verze film

05. Astrud Gilberto And Stan Getz – The Girl From Ipanema
verze film        verze BBT

06. Ray Charles – Georgia On My Mind
verze film     verze koncert

07. Chet Baker – My Funny Valentine
verze film    verze koncert     verze Frank Sinatra

08. Bernard Hermann – Twisted Nerve
verze Kill Bill     verze rok 1968

09. Thin Lizzy – Whiskey In The Jar
verze klip

10. Robert Sheehan With Joe Echo – The Great Beyond
verze film

11. Plastic Bertrand – Ça plane pour moi
verze 1978     verze 2010

12. Ricky Gervais – Freelove Freeway
verze Kancl    verze studio

13. The Statler Brothers- Flowers On The Wall
verze originál    verze film

14. The Soggy Bottom Boys – I Am a Man of Constant Sorrow
verze klip    verze koncert

15. Toploader – Dancing In The Moonlight
verze videoklip    verze film

16. Flight Of The Conchords – Business Time
verze film

17. Sacha Baron Cohen – Dove of Peace
verze klip

18. Nicole Kidman, Ewan McGregor, Jamie Allen – Elephant love medley
verze film

19. Elliott Smith – Needle In The Hay
verze film

20. Gary Jules – Mad World
verze Tears for Fears      verze Donnie Darko

21. Eddie Vedder – No Ceiling
verze film    verze koncert

22. Clamavi De Profundis – Misty Mountains
verze klip    verze film