Blue-stone – stoupání v dešti

[10.10.2006 – Petr Pražák – MTB závody – Přečteno 3960×; Mountainbike.cz]

Pod vrcholkem Luže, matce to Lužických hor, byl cíl horské časovky dvojic, která proběhla v sobotu 7. října. Již čtvrtého ročníku mezinárodní akce „Blue-stone“ se zúčastnilo 23 dvojic (7 českých) z obou stran hranice (ta protíná Luž přesně v půli). Start závodu byl v německém Waltersdorfu a cíl pak na české straně v Horní Světlé.

Blue-stone 2006
Tak to je Luž týden před akcí. V den konání závodu byl vrcholek beznadějně utopen v mracích. V popředí je cena pro vítěze: dřevěný profil vsazený do desetikilogramového „modrého kamene“.

Trasa vedla z velké části po lesních cestách s asfaltovým sjezdovým intermezzem před závěrečným stoupáním k Luži (po trase Malevilu). Naprosto geniální byl singlík mezi Luží a Ptačincem, který se díky podzimu oděl do neskutečných barev – posuďte na fotkách sami. Bohužel se nevydařilo počasí, a tak velká část závodu probíhala za deště resp. pěkného slejváku (což je i dobrá výmluva pro mizivou kvalitu fotek:-)

Blue-stone 2006
Toto není záběr z nějaké exotické lokality ani z botanické zahrady. Pokud se vydáte v říjnu z Luže na Ptačinec, nebudete věřit vlastním očím.

Cíl časovky Blue-stone byl vedle nejvýše položeného parkoviště v Horní Světlé, vyhlašování a občerstvení se pak odehrávalo u Lužické Boudy. Ceny byly připraveny pro všechny účastníky závodu, který není až tak závodem jako spíše pohodovou akcí na konci sezóny (což potvrzovala téměř rodinná atmosféra v cíli).

Blue-stone 2006
Sourozenecká dvojice bratří Sdorfů dokázala v domácím prostředí zabloudit. Bratři sjeli z trati a ocitli se v „Černé díře“ nedaleko rodného Johnsdorfu. Walter (vpravo) nevěřícně zírá na vzdálený vrchol Luže. Vlevo s číslem 9E stojí jeho bratr Varn Sdorf.
Blue-stone 2006
Blue-stone, Lausche-Luž 2006

Autor článku: Petr Pražák