DJF 10

Návrat ke kořenům – tak by se dal charakterizovat poslední počin DJ Fedi, který právě držíte v rukou. Po koncepčně dokonalém výběru DjF 9, se tentokrát zaměřil na klasické, nekomplikované melodie, hitovky, z nichž mnohé znáte z rádií. Žádná alternativa, ale kvalitní mainstream. K léty prověřeným melodiím jsou zde nenásilně zakomponovány novější kousky. Děje se tak velice citlivě – jak je pro DjF charakteristické – takže nevnímáte rozdíly mezi postarším soundem Boo Radley´s a moderním v podání The Verve. Nyní však dejme slovo DjF, který nám jednotlivé skladby krátce okomentuje.

 1. Wake up! It´s a beautiful morning… až dětsky naivní a neuvěřitelně chytlavé. Náhoda tomu chtěla, že tato skladba od Boo Radley´s byla vytažena po letech do reklamy…
 2. Tears for Fears moc v rádiích neslýcháte a tato skladba není výjimkou. Neoprávněně.
 3. Krásná a jednoduchá a lehká melodie od Frameless. Zavřete oči, zaposlouchejte se do textu, skočte ze skály a leťte…
 4. Chumbawamba umí melodické písně, v opusu o internetovém e-bayi to dokazuje nadmíru. Za zmínku stojí ještě úvod: „Mr. Kokoška”
 5. Snídaně u Tiffanyho. Tato skladba není až tak zvláštní, ale prostě se sem hodí. Nic víc, nic míň. Deep Blue Something.
 6. We donť need nobody else…. refrén vám utkví v paměti. Krásná pomalá skladba… Možná vás zarazí recitace ve skladbě – je to kýč? Zapomeňte na Pepu Laufera a jeho „Sbohem lásko, já jedu dál”. Toto jsou Whipping Boy.
 7. Další pomalá skladba. Maroon 5 se zpěvákem, který připomíná Jacka ze seriálu Lost nebo Turka v Podfucku:-)
 8. Hole. Courtney Love. Líbí se vám? Mně tedy ne, ovšem jejich baskytaristka, která později hrála i se Smashing Pumpkins, to je zcela jiná káva:-) Ale to se skladbou samozřejmě nesouvisí. Ta je dobrá.
 9. Midnight Oil mají většinu skladeb v angažovaném vlastenecko-budovatelském stylu. Zpěvák je v Austrálii tuším ministrem životního prostředí (nebo něco takového a patří, spolu s DjF, mezi dva lidi na světě, kteří svou holou hlavou nebudí vůbec žádný respekt:-)
 10. Bryan Adams a Mel C. Povedené spojení dvou zcela odlišných hlasů (jeden je mužský, druhý ženský:-)
 11. Nena a Kim Wilde. Oprášená verze Neniny hitovky v podání oprášených pěvkyní za zenitem. Nové aranžmá skladbě prospělo, nicméně nepředpokládám, že by holky ještě někdy něco natočily – možná tak škopek v Motobaraque:-)
 12. Keane poprvé. Tato skladba měla původně tento výběr zahajovat, aby jej druhá skladba Keane uzavírala. Boo se však na jiné místo než na úvod nehodili. Is it any wonder je rozjásaná pulsující optimistická bezstarostná skladba, plná energie. Stoupněte si se sluchátky na náměstí mezi lidi a užívejte si to. Případné deprese jistojistě zmizí.
 13. Napětí a očekávání (marné) v minimalistickém balení od Placebo.
 14. Verve jsou zpátky. Dostanete naložený ten nejmodernější a nejdokonalejší sound. Neuvěřitelná energie. Strhující tempo. Dynamický, skvěle šlapající nářez, charismatický Ashroft.
 15. Fort Minor – vedlejší projekt Mika Shinody z Linkin Park. Druhá minimalistická skladba – kolovrátková melodie bez vrcholu či katarze, ale přesto něčím zaujme…
 16. Úvodní skladba z filmu Takoví normální zabijáci, Leonard Cohen. Hlubší hlas než ten Cohenův snad neexistuje. Podmanivé, uhrančivé. Speciální zkrácená verze pro DjF X.
 17. Němečtí Notwist se objevili již na předchozím DjF 9. Tentokrát pomalu. Přestože letos vydali novou desku, Consequence pochází ještě z předchozího alba.
 18. Rob Thomas se svojí kapelou v živém podání coververze od Cyndi Lauper. Podle mě lepší originálu.
 19. Melancholický konec aneb Keane podruhé. Jejich zatím poslední album končí právě touto písní. Skladba je tak vygradována, že v čase 3:16 při „’Cause when your back’s against the wall” vám zničeho nic vytrysknou slzy dojetím. Nestyďte se za ně.

 1. The Boo Radleys – Wake Up Boo!
 2. Tears for Fears – Raoul And The Kings Of Spain
 3. Frameless – I Try
 4. Chumbawamba – On eBay
 5. Deep Blue Something – Breakfast at Tiffany’s
 6. Whipping Boy – We Don’t Need Nobody Else
 7. Maroon 5 – She Will Be Loved
 8. Hole – Doll Parts
 9. Midnight Oil – In The Valley
 10. Bryan Adams – When You’re Gone
 11. Nena & Kim Wilde – anyplace anywhere anytime
 12. Keane – Is It Any Wonder
 13. Placebo – Meds
 14. The Verve – Love Is Noise
 15. Fort Minor – Believe Me
 16. Leonard Cohen – Waiting For The Miracle
 17. The Notwist – Consequence
 18. Matchbox 20 – Time After Time
 19. Keane – My Shadow