Dovidenia v Pekle, priatelia… (2005)

[04.11.2005 – Petr Pražák – MTB závody – Přečteno 4490×; Mountainbike.cz]

Díky tvůrčí krizi a taky letošnímu podzimu – nejkrásnějšímu ročnímu období (nebyl Ivan Mládek biker?) – jsem se nemohl dokopat k sepsání krátkého shrnutí Pekla 2005. A pak jsem taky vlastně čekal na avizované DVD se záznamem všech seriálových akcí – takže nyní zabíjím dvě mouchy jednou ranou.

Je tomu již nějaký pátek (konkrétně šestý:-), co byl Městskými okruhy v České Kamenici završen 6. ročník MTB seriálu Peklo Severu. V osmi závodech (4× XC, jedna horská časovka, 1 mini a 2 dospělé maratony) se na start postavilo celkem 580 jezdců a to včetně respektubudících borců, jakými jsou např. Jéňa Kopka, Jirka Chyba, Marek Nebesář či Jirka Novák. S rostoucím renomé Pekla roste i účast bikerů z mimopekelných:-) lokalit.

Některé akce byly již na těchto stránkách komentovány, takže nyní to shrnu v kontextu zmiňovaného DVD. To je unikátním dokumentem ze všech letošních podniků Pekla severu. Autorem je Ondra Sláma u něhož si popř. můžete DVD objednat ondraslama@volny.cz

Nejedná se o profesionální produkt, takže lze po technické stránce leccos odpustit, ale vypovídací a historická hodnota je nevyčíslitelná:-). Našel jsem se tedy na pouhých třech záběrech – z čehož plyne poučení: buď jezdit ve vedoucí skupince a nebo více padat. Právě pády jsou totiž divácky nejvděčnější – alespoň dle ohlasů při projekci:-). Myslím, že pro Ondru není snadnější cesta k nové kameře než ta, že obešle jednu z televizí záběry např. ze „Zatáčky smrti“ na Tanečnici. Dilema bych viděl pouze ve výběru pořadu: Neváhej a toč! vs. Natočto!

Ale zpět k Peklu v podání dokumentu Ondry Slámy. Udělal jsem takový přehled jednotlivých závodů, doplnil je o highlights okamžiky s časem přehrávání a o snímky pořízené přímo z DVD.

1. závod: XC v Novém Boru
První podnik dělal svým počasím čest názvu seriálu. Za sucha dobře jetelná trať se stala opravdovým peklem.

Highlights:
6:10 bahnitý sjezdík

Na rozdíl od basketu či boxu je sportovců s tmavou pletí v cyklistice poskrovnu. První vlaštovkou je talentovaný Bungawa Ezop (pokud tedy není ve startovní listině Chyba:-)

2. závod: Okruhy pod Jehlou, Česká Kamenice
Českokamenickou trať označil Hermida jako trať světových kvalit. V tom případě svou avizovanou účast ve Světovém poháru odkládám. Kamenická trať je opravdu krásná, jako divák si jí rád vychutnám:-) Když se dívám na záběry z Žáby a na pozadí duní Rammstein, napadá mě, že by nebylo špatné pouštět hudbu přímo na místě. Musela by vybudit každého, málokdo by pak se sjezdem váhal:-)

Highlights:
13:40 sjezd na Žábě
19:10 spurt dvou talentovaných kadetů

Na poslední chvíli se chtěl Lukáš Povondra vyhnout pochodujícímu slimákovi a tak ohleduplně strhnul řízení doleva

3. závod: Horská časovka na Jedlovou
Letos nejdiskutovanější podnik (alespoň na webu:-). Vražedné stoupání je na vlastní kůži o 100 % horší než na záběrech. Většina záběrů je bohužel drobet přeexponovaná.

Highlights:
Jéňa Kopka docvakává Pléšu

Vyjádřit bikerům svou podporu přiletěli i thajkonauti bratři Jangové se svou raketou

4. závod: Fofr cup, Horní Prysk
Rychlá a přitom kopcovitá trať. Poprvé je v akci motorizovaná kamera. Bohužel opět lehce přeexponovaná. Ovšem některé záběry tím získávají na atraktivitě – např. výjezd z mlhy na 32:50. Taky mě zaujalo, že na náročné XC vozí Jirka Chyba vidli pevnou, tady jede po asfaltu se Skarebem…

Highlights:
32:00 nástup k úniku

Nominace záběru na titul „Umělecký dojem“

5. závod: Maraton Bohemie, Nový Bor
Rozdílem třídy vítězí veterán 2 Jéňa Kopka. Na záběrech v cíli pak dělá reklamu: „Chceš-li získat zlatou medaili, musíš pít Zlatopramen!“. Zkusím to. Občas se podobnými výroky nechávám inspirovat. Jarda Kulhavý snížil posed o 1,5 cm a hned se mu jelo líp. Udělal jsem to samé. Dahleová zase v závodní sezóně nepije mléko – budiž; celý rok jsem si tedy upíral kakao. Teď jenom doufám, že se nikdo nezmíní o tom, jak si před startem dává klystýr…

Highlights:
41:40 sjezd ze Záhořína

Jéňova jízda za motorovým vodičem…
…o kousek dál byl brod

6. závod: Pahorkáč, Rumburk
Na celé dvě vteřiny se ocitám v záběru coby druhý jezdec druhé skupinky, čas 50:50. Záznamu z Pahorkáče samozřejmě dominuje sjezd z Tanečnice. Bavte se hezky:-)

Highlights:
52:25 sjezd z Tanečnice

Někteří bikeři mají zřejmě průpravu z ploché dráhy
…jiní nikoliv

7. závod: XC Benešov
Trať v Benešově také není špatná. Letos jsem hodil jenom jedno salto – v podobných okamžicích je neocenitelným pomocníkem můj Hydrapak Delta. Nejenže chrání páteř, ale pád také příjemně ztlumí:-)

Highlights:
59:50 Skip při nájezdu na asfalt

…fyzika se nedá obelstít

8. závod: Městské okruhy, Česká Kamenice
Sprint v křivolakých uličkách, mokrá dlažba, zrádné mechy a lišejníky. Závod kategorie Mužů byl úžasnou bitvou. Po skončení závodu následovalo v kulturáku slavnostní zakončení Pekla.

Highlights:
1:07:26 cílová páska Veteránů 1

Pléša už zvedal ruku…

Jak tedy DVD obstálo?
Myslím, že velmi dobře. Může být bráno nejen jako dokument, ale i jako didaktická pomůcka pro rozbor některých jezdeckých chyb:-). Navíc pomůže zkrátit dlouhé zimní večery a motivovat k tréninku:-)

Možná bych se nebál větší délky. Přece jenom to není určeno pro širokou veřejnost, takže si ho pořídí většinou jen samotní bikeři a ti by se delší stopáži jistě nebránili. Roste pak šance, že na záběrech uvidí právě sebe a budou se moci chlubit svým výkonem manželce či dětem popř. vnukům:-). Ocenil bych i přítomnost záběrů z mládežnických kategorií.

Co říci závěrem k samotnému Peklu?
Prostě je úspěšně za námi – díky kvalitní práci všech pořadatelů se jeho sláva pomalu hvězd dotýká:-) Je tady vůbec co vylepšit? Určitě. Inspiraci bych bez ostychu hledal jinde… proč si třeba v XC nedopřát luxusu mezičasů, jako tomu je v obdobném seriálu Krkonošského poháru? Možná bych se i trochu inspiroval bodováním – bodové rozestupy v Top ten mi přijdou přece jen dosti vysoké. Závěrečným pořadím tak nejednou řádně zamíchá i eliťák s jedním odjetým závodem.

Letos také přešla správa webu Pekla severu pod projekt bikebase.cz, což sebou přineslo mimo jiné i možnost zjednodušené registrace. Podle zákulisních informací by se příští ročník seriálu měl rozrůst o jeden maratón (ano, ano, ano) a jedno XC (taky nosím v hlavě jeden projekt – pracovní název „Memoriál Chemického Alího“:-)

Takže se máme na co těšit. Slovy Jakubiskova filmu: „Dovidenia v Pekle, priatelia…“

Autor článku: Petr Pražák – Mountainbike.cz