Jaký byl MTB maratónský pohár 2006?

[09.11.2006 – Petr Pražák – MTB závody – Přečteno 3890×; Mountainbike.cz]

Třetí pohárový ročník v MTB maratonu je už nějakou dobu za námi. Říká se: „Do třetice všeho dobrýho a zlýho“, „3× a dost!“ (mravokárce Karas) popř. „Tři rohy = penalta“. Nevím které moudré rčení ze zmiňovaných použít – možná to s penaltou:-) Hledání pohárové tváře bohužel neustalo, ani letošek nelze zdaleka hodnotit jako vykrystalizovaný a ideální.

Oproti loňsku došlo k redukci pohárových podniků na šest (Česká Lípa, Most, Úpice, Frenštát, Budějovice, Sudety), což lze hodnotit kladně. Zařazení některých závodů bylo mnohými kritizováno (Č. Lípa, Budějovice), ale osobně si myslím, že do pohárového klání závody s odlišným profilem, převýšením či povrchem patří – rozmanitost není nikdy na škodu. Totéž už nemohu říci o obsazení závodu mistrovského – ten by měl být výjimečný nejen svým statutem, ale i tratí.

Za mnohem důležitější a podstatnější považuju perfektní zajištění závodu a důstojné zázemí – tady by jednotlivé podniky neměly klesnout pod určitou úroveň. Bohužel tomu tak letos nebylo všude a třeba takový abstraktní termín jako „pohárová atmosféra“ je spíše jen zbožným přáním.

Východ slunce nad tratí diskutovaného mistráku v Budějovicích

Publicita, propagace a prestiž celého poháru zůstaly na stejné úrovni jako loni – tzn. na stupni LI (lehká ignorace:-) Je třeba rozlišit mezi veřejností a samotnou bikersko-závodní komunitou. V médiích je pohár oproti komerčně úspěšným akcím typu Kolo pro život téměř neviditelným – ovšem s podobným projektem s mnohatisícovým závodním polem a hlavně s podstatou ho srovnávat nelze.

Pohár vnímám – stejně jako tomu většinou bývá v ostatních sportech – jako nejvyšší a nejprestižnější závodní klání v daném sportu. Když vezmu v potaz ostatní MTB disciplíny jako 4x, DH či XC tak u nich to prestižní záležitost je. Už proto, že závodů v daných disciplínách se koná jen zlomek ve srovnání s maratónskými podniky, kterých je každý víkend hned několik. Dalším z faktorů je i počet závodníků. U zmíněných disciplín je úzká špička postavená na relativně malé základně, zatímco MTB maratón je ve své podstatě záležitost antielitářská, otevřená co nejširším masám, závodníkům všech věkových i výkonnostních kategorií. Takže je v tom trochu rozpor: mít vrcholný pohárový seriál pro nejlepší a zároveň být otevřený pro všechny.

Je paradoxní, že maratónský pohár s největším počtem startujících ze všech MTB disciplín má nejmenší publicitu. XC pohár se už zabydlel na TV obrazovkách, obdobně jako třeba DH. Dokonce i zmiňované Kolo pro život má na obrazovkách svůj prostor. Rozhodně si ale dovedu představit dvacetiminutovou reportáž z pohárových maratónských závodů – možná by to pro kameramany nebylo tak jednoduché jako v DH, ale určitě by to šlo. Navíc by se tím zvýšila i prestiž celého pohárového klání nejen mezi bikery ale i u veřejnosti (možná:-)

Linorit poháru pro vítěze nultého ročníku Maratonského poháru z roku 1919 nám na kusu lina poslal Lino Ventura jr.

Jaká je tedy prestiž poháru u bikerů? Asi nikterak vysoká, stačí se jen podívat na účast. Více než tři závody poháru absolvovalo pouhých 56 bikerů a bikerek všech kategorií. U nich se už dá říci, že pohár jeli záměrně. Proč je tedy prestiž nízká i mezi samotnými bikery? Možná, že ne každému se chce cestovat přes půl republiky (popř. přes republiku celou) na akci s nejistým průběhem… Nebo dává raději přednost lokálním akcím – nevím. S výběrem závodů to asi nebylo jednoduché – renomovanějším podnikům se asi do poháru nechce – většinou již spadají do Kola pro život, Velosérie apod.

Pro zajímavost vám nabízím malý přehled startů v pohárových závodech. Na všech šesti závodech se objevili tři bikeři – eliťáci Rybařík, Dítě a Hartl, pětkrát startovalo 14 lidí…

počet startů elita 19–29 let 30–39 let +40 ženy
6 3 0 0 0 0
5 3 4 3 3 1
4 6 4 5 2 3
3 5 5 2 2 5
celkem startujících 62 268 372 192 44

Samotné geografické rozložení trefně odpovídá termínu „Český pohár“. Nenapadám pořadatele z pragocentrismu, ale moraváci byli tak trochu mimo hru. Osobně jsem mohl být spokojen – společně s hradečáky či pražáky jsem se dopravoval na pohárové závody nejméně kilometrů. Závodníci z Ostravy či Plzně to měli o dost delší – ovšem čistě hypoteticky, prestiž poháru doopravdy není taková, aby někdo absolvoval všech šest podniků (kromě již zmíněné trojice).

Mapa

Další přehled se týká kilometrů najetých z několika vybraných měst za všemi závody poháru. Hypoteticky.

Hr. Králové Praha Č. Lípa Most Brno Plzeň Budějovice Ostrava
1876 km 2090 km 2102 km 2528 km 2748 km 2832 km 2990 km 3870 km
Sportovec č.1 by na tom s dopravou na pohárové závody nebyl špatně – 2090 km (autorem 95 % fotky je Slávek Suchomel)

Co pohár na internetu? Jediná spokojenost panovala s webem firmy Sportis, která zajišťovala časomíru. Výsledky závodů byly na jejich webu vyvěšovány prakticky okamžitě. Oficiální web cyklistického svazu sice už horskou cyklistiku vzal na vědomí, ovšem moc aktuální není…. Nejvíce prostoru bylo poháru věnováno na mtbs.cz, který pravidelně informoval resp. reportoval o jednotlivých závodech a dával i prostor pro obsáhlé diskuze, ale i tam by se našly rezervy ve výsledkovém servisu.

O něco více kilometrů – 2748km – by za pohárem najezdil Bolek alias zloděj kol Pepe Alberti (viz Jakubiskův fim „Sedím na konári“). Autorem 95 % fotky je Tonda Štefl

Díky chrabrým výkonům v nejméně obsazených závodech (Lípa, Most) a nepříliš vyváženému bodování jsem nakonec uhájil famózní:-) či spíše absurdní osmou příčku v kategorii 30-39 let (hned za Pléšou, který měl o závod méně…). A tak ani v noci nevypínám mobil – co kdyby tento výsledek zaujal nějakého sponzora:-)

Nejhůře by pak dopadl Jarek – všude to má daleko (3870 km). Autorem 95 % fotky je Tonda Štefl.

Samotná existence maratónského poháru je samozřejmě skvělá – ovšem pohár by mohl mít po třech letech mnohem důstojnější a hlavně prestižnější úroveň. Aby se na startu, vedle nás ambiciózních druhovlnařů, objevovali opravdu ti nejlepší z nejlepších. Nevzdávám se odpovědnosti a budu-li požádán a bude-li to v mých silách, rád poháru pomohu. Třeba nějakým článkem:-)

Autor článku: Petr Pražák – Mountainbike.cz

A jelikož po spamových útocích stále nefungují komentáře, přidávám jich pár „ručně vyrobených“:-)

Komentáře

08. 11. 2006   Petr Hájek * Okamžitě odstraňte fotku V.K. !!!  
13. 11. 2006   Alexa Koch * Enlarge your penis 
11. 11. 2006   biker * Dyš seš tak chytrej uspořádej si pohár sám  
32. 09. 2005   Pepe Alberti * ...kolo... 
24. 12. 2006   Tereza * Kdy se zase uvidíme, ďáblíku? 
15. 05. 2006   Luděk * Prodám sjezďáka Husquarna, 5kW el. motor