Jedťe! Ale Fofrem! (2006)

[10.05.2006 – Petr Pražák – MTB závody – Přečteno 5270×; Mountainbike.cz]

Už do druhého desetiletí své existence vstoupil minimaratón FOFR CUP, zařazený do seriálu Peklo Severu. Počet účastníků se letos zastavil na čísle 240 (z nichž 190 startovalo v hlavním závodu na 32 km) a to nejen kvůli příjemnému počasí, ale i díky velké oblibě tohoto podniku. Požární nádrž v Prysku nedaleko Nového Boru byla v obležení, na závodníky čekalo „občerstvení“ v podobě klobás, guláše či domácího tvarohového koláče (prac. název „Koljaček“ – viz. Plechový bubínek:-)

Krom otřelých závodníků a sběratelů bodů do seriálu Pekla je FOFR CUP ideálním podnikem pro bikery-začátečníky, kteří:

  • si chtějí vyzkoušet závodní atmosféru za lidovou cenu (150 Kč)
  • se nechtějí potýkat s náročnými technickými pasážemi
  • si užijí rychlosti a nádherné přírody vůkol
  • si otestují fyzičku v několika delších stoupáních

Na trati nenajdete vysloveně rovinatý úsek: je to buď nahoru a dolu, mírně či prudce. Převažují rychlé asfaltové, šotolinové a tvrdé lesní cesty. Závod se dá v pohodě objet i na krosovém kole.

FoFr Cup – Kelly`s Peklo Severu 2006, po startu.
Foto: Lukáš „Brácha“ Kubata (www.sportovnifoto.cz)

V letošním 11. ročníku zvítězil v kategorii mužů: Roman Káles (01:03:26), ve veteránech1: Václav Šafránek (01:04:23), ve veteránech2: Milan Špolc (01:03:37), v juniorech: Jiří Podrazil (01:03:48), v kadetech: Petr Fatka (01:07:44) a v ženách: Iva Loubková (01:13:00). Kompletní výsledky najdete na http://www.bikebase.cz/serialn.php?RESULTS&RACE&RACEID=148

Po skončení závodu jsem požádal o krátký rozhovor náhodně vybraného závodníka s číslem 104:-)

Mountainbike: Jak se vám závod líbil?
Č. 104: Jsem nadšený, je to jeden z mých vůbec nejoblíbenějších závodů. Kopcovité a přitom rychlé.

FoFr Cup – Kelly`s Peklo Severu 2006, č. 104 žije
Foto: Lukáš „Brácha“ Kubata (www.sportovnifoto.cz)

Mountainbike: Jaký byl průběh závodu z vašeho pohledu?
Č. 104: Prvních 2,5km po startu je do kopce, takže se pole stačí roztáhnout. Starty mám slabší, takže jsem se snažil moc nepropadnout. Za první zatáčkou, kde jsem minul borce s přetrženým řetězem (cca. 1km) jsem se dostal do tempa a až do cíle jsem jel v naprostý pohodě. Do kopců jsem tomu dával, ale šlo to fakt samo, až jsem se divil, jak moc dokáže nový rám, tuhé kliky a zamčená vidlice (watty na kilogram – jeden ze dvou mých nadprůměrných fyzických parametrů:-).

Do kopců jsem většinou skupinku odtáhnul já, ve sjezdu mě všichni zase předjeli… Sjezdy mi klasicky vůbec nešly – hned na 5 km po sjezdu do Mlýnů, jsem se nevešel do zatáčky před železničním podjezdem. Na cca. 18km jsme se pokusili ujet společně s Uwe Mosigem (jmenovec Raaba, Amplera a Filtra), ale neúspěšně.

V následném proklatě prudkém stoupání jsem si odpočinul jízdou na lehký převod ze sedla a kousek pod vrcholem o dva podřadil a Uwemu ujel. Po chvíli jsem se ohlédnul a za mnou díra snad 30 metrů. Nerad bych se kál, ale byl to pocit silnější orgasmu:-). Bohužel v následném sjezdu mě zas skupinka docvakla, nechápu to… V předposledním stoupání za to vzal borec na SFINXu (tuším Jan Hejna), a na něj jsem nestačil, pak mě ještě dojel Pavel Brabec, který mi v posledním sjezdu zmizel z dohledu (opět jsem měl problémy s šotolinovou zatáčkou…). Nájezd do terénu těsně před cílem jsem takticky vybíhal a málem jsem se dostal před dva bikery přede mnou, těsně to nevyšlo, ale v cíli byla naprostá spokojenost.

FoFr Cup – Kelly`s Peklo Severu 2006
Foto: Lukáš „Brácha“ Kubata (www.sportovnifoto.cz)

Mountainbike: Máte v plánu i ostatní závody Pekla Severu?
Č. 104: Určitě pojedu časovku na Jedlovou, na XC v Kamenici si netroufám, u ostatních závodů ještě nevím – např. Babí léto koliduje se Sudetami, na které se již několik let chystám…uvidíme.

Autor článku: Petr Pražák – Mountainbike.cz