Přísně utajená Tour (2006)

[27.09.2006 – Petr Pražák – MTB závody – Přečteno 4266×; Mountainbike.cz]

Když jsem loni přišel díky nemoci o účast na premiérovém ročníku podniku s poněkud bombastický názvem „Tour de Mácháč“, dost mě to mrzelo. U Máchova jezera jsem donedávna bydlel (ve formulářích jako místo narození uvádím Myší ostrůvek), po blízkém okolí toho mám nemálo najeto a při závodu bych tak mohl zamávat fandící mamince.

Zklamání však bylo pryč hned poté, co mi několik účastníků – nešťastníků referovalo o naprostém pořadatelském fiasku. K velkému překvapení jsem pak na novoborském Maratonu Bohemie zaregistroval plakát, zvoucí na druhý ročník bikové „Tour“. Takže jsem předpokládal, že najdu nějaké odkazy na netu – ovšem marně. Až pár dní před akcí jsem narazil na miniplakátek na bike4u.cz. Ze zamýšleného startu nakonec sešlo a tak jsem motivujícími esemeskami k účasti nalákal bráchu a debutujícího bratránka (nízká účast = místo na bedně, navíc je v tombole skútr za 25 000:-)

Po předchozím závodním dni v České Kamenici, poznamenaném pády dvou členů redakčního týmu, jsem sotva točil nohama a tak jsem vyrazil na trať udělat pár fotek a povzbudit závodící příbuzenstvo. Samozřejmě mě zajímal průběh a zajištění celé akce a hlavně to, kolik odvážlivců najde odvahu postavit se na start. I když nešlo až tolik o odvahu, jako o 350 Kč.

Na startu se za krásného slunečného počasí nakonec sešlo něco kolem pětatřiceti!!! startujících – k vidění byl dres Michelin MTB (Marek Nebesář), Kooperativy či Scania Vella Apache, ale také několik turistů na trekových kolech. Na účastníky čekaly trasy 36 a 72 km (t.j. dva okruhy). Přes avizovanou délku jednoho kola 36 km okruh nakonec měřil pouze 30 km (což už je za daný peníz hodně drahá legrace…).

Tak blízko vodě bajkeři nejeli, trasa vedla zhruba o 100 metrů výše

Trasa byla oproti loňsku vedena pouze po jedné straně jezera a tak na závodníky nečekal žádný přejezd hlavního tahu Boleslav – Česká Lípa. První kilometr se jel „zadní“ cestou kolem Máchova jezera po zbrusu novém asfaltovém povrchu, pak se trať stočila doleva na modrou turistickou. Následujících cca 8 km zavedlo bikery do nádherné oblasti Hradčanských stěn a zvláště úsek od bývalé „dělové cesty“, vedoucí bukovým lesem nad roklí a zakončený prudkým padákem považuju za jeden z nejhezčích. Když ne na světě, tak alespoň v okolí Máchova jezera:-)

Po projetí terénního úseku v Hradčanských stěnách se trasa napojila na asfaltovou cyklostezku, která bikery dovedla do prostoru startu a cíle (cca dvacátý kilometr). Tam bylo občerstvení a přes krátkou stojku na úpatí „Šroubováku“ se sjelo parádním skalním korytem do Starých Splavů. Následoval úsek podél celého Mácháče – tzn. prakticky po rovině. Nejdříve po hlavní stezce ze Splavů do Doks, pak po mostu přes zátoku na Bílý kámen, dále na již zmiňovaný nový asfalt zpátky na Splavy a nakonec pískem a lesem podél kopce Borného až do cíle.

Přísně utajená Tour

Převýšení okruhu bylo minimální, vyjma úvodního kopce se na trati objevilo už jen pár kratších stoupání resp. sjezdíků. Oproti loňsku se prý zlepšilo značení, letos se značením ani pořadatelským zajištěním opravdu problémy nebyly (na odbočkách pořadatelé, na silnici policie). Ovšem k čemu to všechno, když chybějí účastníci… Je naprosto nepochopitelné, jak pořadatelé celou akci propagují. Ignorace internetu coby dominantního zpravodajského média v MTB je donebevolající. Pro koho je určen závod o kterém nikdo neví? Závod, kde počet pořadatelů převyšuje počet startujících? Připomíná mi to situaci na některých běžeckých závodech, kde je to obdobné a několik desetiletí neměnné. Prostě stará škola, ignorující management a technický a informační pokrok:-)

Na pozdním vyhlašování výsledků a na tombole jsem už chyběl. Takže jen co mám z doslechu: výsledky k dispozici nemám a asi ani nebudou (kde taky…). Na dlouhé vyhrál „apač“, druhý skončil výborně jedoucí starosplavský Michal Vencovský. Na krátké vyhrál „kooperativec“, před místním eliťákem Míšou Pauderou. Nejvíce legrace prý bylo u losování tomboly. „Vylosovaný“ mladík se prý vydal pro cenu ještě dříve, než bylo vyřčeno číslo…

Tour de Mácháč

Je logické, že atraktivní lokality v kontextu s nepřestávajícím boomem MTB závodů přitahují pozornost různých pořadatelů – ať už jsou jejich pohnutky či schopnosti jakékoli. Každopádně je pozoruhodný fakt, že ve čtverci 30×30km se koná hned několik podniků (Malevil, Ralsko, Českolipský maraton, Maraton Bohemie, FofrCup, Author Bezděz 50 a Tour de Mácháč). Můžeme si tipnout, kolik z nich se bude konat i příští rok. Ovšem TdM mezi nimi určitě chybět nebude – pokud se o ní tedy dozvíme.

Autor článku: Petr Pražák – Mountainbike.cz