Tandemy vystoupaly na Ještěd (2006)

[15.11.2006 – Petr Pražák – MTB závody – Přečteno 3722×; Mountainbike.cz]

Seriál o osmnácti dílech s několika tisíci účastníků v hlavních rolích „Kolo pro život“ se definitivně uzavřel v úterý 14. listopadu 2006 na vrcholku Ještědu. Nebyl tam cíl seriálového závodu, ale jízdy dvou tandemů – jejich výsledný čas byl předmětem anketní otázky ve hře o Toyotu Aygo.

Náhodou jsem byl jedním z těch, kteří absolvovali min. tři závody seriálu „Kolo pro život“, takže jsem měl možnost též tipovat. Neponechal jsem nic náhodě a na webu ivelo.cz navšívil rubriku „Král kopců“ a nechal se inspirovat tamními dosaženými časy. Můj optimistický tip zněl 49 min., takže jsem se seknul o celou čtvrthodinu. Nic ve zlým, ale do Ayga bych stejně kolo nenaskládal:-)

Dnes už lidi nevědí, jak by vyrazili za nákupy

Od jedenácti hodin se před pobočkou České spořitelny v liberecké Hypernově uskutečnila autogramiáda dvou velkých osobností české cyklistiky, Terezy Huříkové a Jána Svorady, kteří se sešli alespoň pro tento den v jednom týmu a dokonce na jednom kole resp. tandemu. Současně s autogramiádou probíhala i výstava fotografií Markéty Navrátilové, která kromě specializace na Tour de France fotí i podniky seriálu „Kolo pro život“.

Zleva: neznámá žena v oranžové bundě, Markéta Navrátilová a čtyři z jejich úžasných fotek, Ján Svorada

Den předem běžel na ČT2 Viscontiho „Soumrak bohů“ a chvíli to na soumrak bohů vypadalo i tady. Dvorní moderátor „Kola pro život“ Tomáš Hauptvogel se snažil co mohl, moc to však v tomto prostředí na návštěvníky nefungovalo. Zájem nebyl z největších, přestože blížící se vánoce a stále silnější kupní síla obyvatelstva naplnily celé nákupní centrum (přišlo se přece za nákupy…). Možná to bylo i tím, že propagace celé akce (obzvláště na liberecku:-) nebyla z nejlepších.

Přiznám se, že jsem nákupní horečce také neodolal a ve výprodeji koupil třináct kalendářů po jedné koruně. Pravda, byly na rok 2006, ale týden od vánoc do Silvestra je kalendář plně funkční:-) A propos: kalendář velikosti A2 byl na velice kvalitním papíře a …. s motivem „Vyvolených“ – obdarovaní budou mít jistě velkou radost.

Celou dobu byl vrcholek Ještědu v mlze – sotva se objevil tandem č.1, mraky se rozestoupily. Budou tandemisté respektovat červenou na semaforu?

Kromě rozdávaných seriálových triček jsem obdržel pexeso a propisku s Terezou (což je trochu varováníhodné, na druhou stranu je třeba si zvyknout, že z Terezy se stává obchodní značka, což může být v důsledku pro cyklistiku jedině dobře, tedy pro výkonnostní cyklistiku). Ukořistil jsem i podpisy obou hlavních hvězd (nevěděl jsem, že se ještě dokážu před ženou zardít:-) Ale to už se pomalu vše přesouvalo ven na parkoviště před Hypernovu. První tandem jel v sestavě Tereza a Jančí, druhý „Tandem pro život“ byl složen z vodiče a nevidomého „zadáka“ („sehraní“ Jakub Franer a Jakub Sedlář).

Také druhý tandem se dokázal vyškrábat do nadmořské výšky 1012 m. n. m.

Tereza se přiznala, že na tandemu ještě neseděla, což potvrdila i zkušební jízda pár minut před startem. Synchronizace nebyla z nejlepších, a tak několikrát Jančího setřásla, k všeobecnému veselí všech přihlížejících. Ovšem po chvíli již bylo vše v pořádku a tak se kolona několika doprovodných vozů mohla vydat směrem k místu ostrého startu.

Autogramiáda

Úvodních kilometry vedly od Hypernovy na parkoviště „Pod lany“, kde byl ostrý start měřeného úseku v délce 6 km. Jelo se normálně po silnici za běžného provozu, ovšem do proklatě dlouhého kopce a za poměrně sychravého počasí. Cíl byl těsně pod ještědským hotelem resp. „Grandhotelem“ (viz. Ondříčkův stejnojmenný film).

Zatímco ráno byl vrcholek Ještědu krásně vidět, během dopoledne se zahalil do hustých mraků. Ovšem těsně před příjezdem prvního tandemu opět odhalil své ladné křivky a tak se dalo pořídit pár fotek – mimochodem fotografů bylo akci přítomno poměrně dost. S přibývající nadmořskou výškou se podél cesty objevovaly zbytky sněhu napadnuvšího minulý týden, cesta samotná pak byla pouze mokrá.

Na přání fotografů vyšlo slunce na obloze i na tvářích

Jako první se na Ještědu u snímače firmy Sportis objevil tandem č.1 (Tereza s Jančím) v neoficiálním čase 24:39,4 min. Druhá dvojice pak zajela čas 39:17,5 min., což znamená výsledný čas 1:03:56,90. A právě před chvílí jsem na webu Sportisu zjistil, že Toyotu Aygo vyhrává Rejžák alias Michal Rejholec z Nového Boru! Takže gratuluju!

Autor článku: Petr Pražák – Mountainbike.cz