Nezávislý silvestrovský hypertest plášťů a klik

Nelze již dále chodit kolem horké kaše: chtě nechtě je nutno přijmout fakt, že hardware je právě to, co stojí v popředí zájmu většiny bikerů. Ruku v ruce spolu kráčejí snaha prodejců po větších ziscích na straně jedné, masivní reklamou podporovaná touha kupujících vlastnit ty NEJ výrobky na straně druhé a pocit zaostalosti či méněcennosti nás hůře vybavených (hardwarově:-) na straně třetí.

Zvítězit můžeš jen a pouze na kole Y300, vybaveném nejnovějším modelem dutých titanových kuličkových ložisek (oversize!).

Tu pravou bikerskou extázi zažiješ pouze v dederonových kaliopkách „Vlastík“.

Tato základní pravidla nelze na zpravodajském bikovém serveru ignorovat. Naopak: informovat, přinášet srovnání, testovat, pomoci s orientací – to je naše morální povinnost. Proto ani my nestojíme stranou a jako první vlaštovku vám předkládáme nezávislý silvestrovský hypertest plášťů a klik.

Test klik

a) low end do 1 500 Kč

To, o čem se dlouho v zákulisí jen šeptalo, je tady! Karbon konečně prosákl do low-endu! Technologie a materiály, které byly ještě včera výsadou těch nejdražších modelů, můžeme nyní objevit i na výrobcích z těch nejnižších cenových pater. Hypermarkety jsou doslova zaplaveny karbonovými komponenty – a to jak čistě karbonovými, tak i v kombinacích s jinými materiály.

Základní model s karbonovými klikami. Provedení odpovídá ceně. Plusem je nízká hmotnost. Mínusem pak větší průhyb – na druhou stranu je to velice pohodlná klika.Další model je duralovou klasikou. Stejně tak upevnění pomocí čtyřhranu. Oproti předchozí klice je znatelně tužší.Model s integrovaným stahovákem klik. Kombinace litiny a duralu má svůj zenit již za sebou, ovšem konzervativní kupující tento model stále vyžadují. Nevýhodou je vyšší hmotnost a náchylnost ke korozi.

b) mainstream do 4 500 Kč

Vplouváme do vod středního proudu. Troufám si tvrdit, že tady koupí neprohloupíte u žádného modelu. Jsou zde přítomny technologie na které u low-endu nenarazíte (prozatím): duté kliky či ložiska vně osy. Také zpracování je na mnohem vyšší úrovni, stejně tak váha.

c) high end – vítejte v lepší společnosti

Test plášťů

Z oslovené dvacítky výrobců či dovozců plášťů nám byla dodána pouhá trojice. Podobné problémy byly i s modelem předvádějícím pláště. Postupně odřekli Leoš MarešSagvan Tofi i Bořek Slizáček. Nakonec jsme se museli spokojit se začínajícím modelem a metrosexuálem Vasjou Šourkem, ve VIP kruzích známým pod pseudonymem „Predátor“.

Test plášťů

Závěr

Doufám, že jste si v našem testu vybrali svého favorita jak mezi klikami, tak mezi plášti. Pokud ne, tak nezoufejte – na světě jsou i horší věci. Nechť se vám v roce 2006 daří vše, na co šáhnete:-)