Krádež vzácných uměleckých děl

Policie ČR vyšetřuje krádež vzácných uměleckých děl. Z depozitáře sbírek Národní galerie v Praze bylo odcizeno celkem šest ručně vyřezávaných uměleckých skvostů.

Jedná se o unikátní děla vyrobená v 18. století pro pobavení aristokracie. Hlaveň, tělo i transportní kolečka jsou zhotoveny z ekologicky odbouratelného lipového dřeva. Jako náboje se používaly neškodné koule z bavlněné plsti, které se odpalovaly pomocí střelné cukrové vaty.

Hmotné světové dědictví

Ve své době získala střelba z dřevěných děl popularitu zejména na Osoblažsku a Velkohleďsebsku. V rámci programu „Redukce demilitarizačních zábav“ však tato neškodná kratochvíle zanikla a děla si povětšinou rozebralo zámecké služebnictvo na zátop.

Správce zámku Kratochvíle Josef Kratochvíla zachránil před spálením posledních šest děl, která ukryl ve skladu zámeckého lihovaru. Tam byla děla v roce 1951 objevena. Po nezbytných restauračních zásazích se děla umístila do depozitáře sbírek Národní galerie v Praze, kde čekala na přesun do stále expozice uměleckých děl.

Cena odcizených uměleckých děl je nevyčíslitelná. Jakoukoli informaci, která by vedla k výše uvedeným dělům, hlaste na nejbližším oddělení České správy děl a laufů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *